*Коза | *Кулинария | *Макроме | *Вязание | *Необычное в обычном | *Фантастика | *Фотомонтаж
*WEB-мастер | *Книги от автора | *Библиограф | *Сам себе лекарь |
Рассказы о растениях-переселенцах | Квіти дванадцяти місяців


КВІТИ ПІЗНЬОЇ ВЕСНИ

На зміну ще несміливому та мінливому, то зимовому то весняному березню приходить справжній весняний місяць, який недаремно квітнем називають. З кожним теплим днем усе більше набирає сил синьоока, зеленокоса красуня весна. Людину нездоланно вабить у ліс, у поле, в цей салатово-зелений серпанок мережива перших молодих листочків, у цей калейдоскоп бурхливого весняного розвитку. Скільки цікавих зустрічей чекає на нас у цьому океані молодої зелені з деякими представниками весняного квітчаного братства ми вже познайомились, їхнє квітування, що почалось у березні, триває у квітні. Взагалі, за часом цвітіння весняні рослини поділяють на ранні та пізні. Перші квітують до розпускання листя беріз та черемхи, інші — після розпускання листя цих дерев до початку літа.

Квітень передає естафету часу останньому місяцю весни — зеленокучерявому травню. Юна весна ніби подорослішала і перетворилась у зрілу, неповторну красуню. Травень — вершина весни, її найвища краса. З кожним днем розпускається все більше бутонів квітів, поповнюється новими барвами квіткова райдуга рідної землі. Розпочавшись у квітні, буяння зелені перейшло знизу — від трав і чагарників — до крон дерев. Ліс одягається в привабливі шати молодої зелені. А на луках справжнісіньке буяння зеленого руна трав. Недаремно місяць травнем називають. А от інша його назад походить від імені щедрої староримської богині природи Майї. В цей час буяння зелені і квітів, здається, найчерствіші душею люди стають ліриками.

Символом травня є духмяні ніжні квітки-перлини конвалій. Суцільний квітчаний килим утворює в дубово-грабових лісах Закарпаття і Поділля левурда, або ведмежа цибуля. На квітковій стрілці здіймається дуже гарний зонтик зірчастих сніжно-білих квіток. За зовнішнім виглядом це незвичайна цибуля, бо листки у неї широкі, як у конвалій. В Сибіру її називають черемша і високо цінують як вітаміносну і лікарську рослину.

У нас іще мало використовують величезні лісові плантації ведмежої цибулі. Молоді зелені листки та ніжні довгасті цибулини її з приємним часниковим смаком можна вживати як весняний салат.

Нарешті настає час, коли черемха одягається в чарівну фату білих мереживних суцвіть. Цвітіння черемхи — це початок передліття. В цей же час зацвітають яблуні. Коли відцвітуть вони і бузок, закінчиться коротке передліття, і літо непомітно вступить у свої права. В травні на високих квіткових стрілках з'являються зонтики трубчастих жовтих квіток деяких видів первоцвітів. Вони чимось схожі на пучки золотих ключиків дуже тонкої ювелірної роботи. В народі існує повір'я, що саме ці золоті ключики відчиняють двері в літо.По материалам книги:
Квіти дванадцяти місяців. Б.В.Заверуха
ВСТУП

КВІТЧАНО-ЗЕЛЕНОРУННІ ПРОСТОРИ УКРАЇНИ

ЗИМА І ВЕСНА В ЖИТТІ РОСЛИНИ

КВІТИ РАННЬОЇ ВЕСНИ

КВІТИ ПІЗНЬОЇ ВЕСНИ

КВІТИ ЛІТА

КВІТИ ОСЕНІ

АЛФАВІТНИЙ ПОКАЖЧИК УКРАЇНСЬКИХ НАЗВ РОСЛИН

АЛФАВІТНИЙ ПОКАЖЧИК ЛАТИНСЬКИХ НАЗВ РОСЛИН

---