*Коза | *Кулинария | *Макроме | *Вязание | *Необычное в обычном | *Фантастика | *Фотомонтаж
*WEB-мастер | *Книги от автора | *Библиограф | *Сам себе лекарь |
Рассказы о растениях-переселенцах | Квіти дванадцяти місяців


КВІТИ ЛІТА

У молоду яскраву зелень пізньої весни непомітно вплітаються барви раннього літа. До квітчаного шумовиння приєднуються нові барви, нові квіти. На перший погляд, важко визначити, коли саме весна перейшла і” літо. За календарем літо починається, коли зірветься останній листок травня. Кліматологи вважають початком літа дату переходу середньодобової температури повітря через плюс 15 градусів. А за астрономічним календарем, літо починається з дня літнього сонцестояння 22 червня, коли настають найдовші дні року. Та фенологія дає на це питання найточнішу відповідь. Досвідчене око помічає ті зміни в природі, за якими безпомилково можна визначити як початок раннього літа, так і повний розпал цієї пори року. Кінець пізньої весни визначається осипанням цвіту яблунь, а зацвітання червоної конюшини лучної та колосіння озимого жита свідчать про початок літа. У різних районах України ці явища настають у різні строки, але в середньому початок літа збігається з першими числами червня. Ці строки змилуються також залежно від погодних особливостей кожного року.

Приходять перші літні грози, дощі вмивають і освіжають зелень трав та дерев, напувають землю життєдайною вологою. В цей час цілий ряд рослин вплітає у барвистий літній вінок свої яскраві запашні квітки. Своїм скромним малопомітним цвітом розквітає більшість злаків, пишно різнобарвляться квітчані віночки двосім'ядольних рослин.

Літо в кожну зону приносить свої квіти, свої барви. Значну частину території України займають степи. Нині величезні степові простори розорані й перетворені на щедрі, золоті, хлібодайні ниви. Але там, де збереглися залишки степового травостою,— у заповідниках, на схилах балок,— на початку літа настає дивовижно прекрасна, ніби святкова пора. Ділянки степового травостою вкриваються сріблясто-перламутровим саваном білих перистих остюків ковили, які хвилюються на вітрі, наче морський білопінний прибій. Серед цього сріблястого сяйва розкидані різноколірні віночки степового різнотрав'я, ніби килим степових трав, поцяцькований різноколірною вишивкою. Та найбільш незабутня картина цілинного степу — це масове цвітіння білорунних кулястих величних суцвіть катрану татарського.

По всій Україні в першій половині літа цвіте одна з найбільш улюблених рослин українського народу — калина. Вона оспівана в народних піснях, казках, переказах, здавна вважається символом ніжної дівочої вроди та жіночої плодовитості. Раніше був звичай: на весільному столі перед молодими ставили букет з калини — знак краси і кохання. На початку червня гілки калини вкриваються суцвіттями сніжно-білих п'ятироздільних квіточок. І стоять її розлогі кущі в білосніжному вбранні суцвіть, наче юні прекрасні наречені.

Калина — цінний пергонос та медонос. А як гарно, коли росте вона коло хати чи в садку. Добре також мати в домі сушені квітки, плоди і навіть кору її. Адже все це чудові ліки від багатьох недугів, зокрема простудних захворювань.

По суходільних луках, лісових галявинах та узліссях майже по всій Україні розкидані ажурні білі мережива жовтооких суцвіть королиці, яку неправильно називають ромашкою. Це також характерна ознака літа. А на луках, по заплавах річок ніби розлилися рожеві струмені та озерця — це масово зацвів ніжними торочкуватими квітками зозулин цвіт. Наче прислухаючись до бриніння безлічі бджолиних крил, похилили серед смарагдових трав свої синьо-фіолетові дзвоникоподібні квітки різні види дзвоників. А хіба можна уявити собі наше літо без вінків на головах дівчат із синіх-пресиніх волошок? Проте далеко не всі знають, що волошка синя, яка росте як бур'ян у посівах, має у флорі України понад шість десятків сестер. Тут є види волошок, які мають не тільки сині, а й рожеві, фіолетові і навіть золотисто- та лимонно-жовті квітки у своїх суцвіттях-Кошичках. Багато видів волошок є ендемічними, тобто такими, які зростають лише на певній обмеженій території і більше ніде у світі не зустрічаються. Наприклад, серед наших волошок є такі, що мають видові назви одеська, тернопільська, сумська, донецька, дніпровська.

Літо відчутне не лише зором, як квітчаний барвистий килим. Буваючи на лоні природи, вдихніть на повні груди повітря. Влітку воно наче настояне на ароматах різних квітів. Сміливо можна сказати, що літо пахне улюбленцями народу — чебрецями, цими природними збирачами ефірної олії, та медом. Чебреців на Україні близько чотирьох десятків видів, і серед них досить поширений чебрець український. А на суходільних луках, лісових галявинах, узліссях, лучно-степових та степових ділянках повсюдно можна зустріти жовті суцвіття — зачіски “золотистих блондинок” — підмаренників. Вони щедро розливають навкруги аромат меду, приправленого корицею.

Ознакою повного літа в наших широтах можна вважати цвітіння кучерявої красуні липи. У густій темно-зеленій кроні ховається безліч квіток, зібраних у напів-зонтичні суцвіття з крилоподібним придатком. Уже здалека чути густий медовий запах липового цвіту. В народі липу влучно називають медовим деревом. Цілющі властивості прозорого, бурштиново-золотистого духмяного меду-липцю широко відомі.

В сонячний день варто не полінуватись і зібрати якнайбільше липового цвіту й насушити на зиму. Адже це відмінний лікувальний засіб проти простудних захворювань, жарознижуючий і потогінний. Дуже приємний на смак і до того ж корисний чай, заварений на липовому цвіті. Він має смак запашного меду і щедрого літа. Недарма липовий цвіт використовують для ароматизації вин. Цвіте липа протягом 10—12 днів.

І ось у морі зелені та яскравих квітів по тінистих лісах, гаях, світлих луках та схилах уже бродить липень. Відцвітає кучерява красуня липа серцелиста — значить почалася друга половина літа, за влучним народним визначенням, його серцевина. В спекотний полудень літо ніби притомлюється й відпочиває, дрімає біля блакитної гладіні річок та озер, милуючись візерунками з багатобарвних віночків квітів на смарагдовому оксамиті трав. Луки у цей час починають п'янити якимось своєрідним букетом ароматів свіжоскошеного сіна. Адже липень це ще й сінозарник. Владно в свої права вступає друга половина літа — пора збору лісових ягід і літніх грибів. Наливається соками щедрий лісовий урожай, і липень відкривав багатющі комори дарів природи.

Розпочинав ягідний сезон наприкінці червня наша всюдисуща суниця. Подібні до застиглих рубінових краплин плоди можна знайти в лісах, по галявинах, чагарниках, на узліссях, суходільних луках, степових схилах та в горах. По всій Україні росте чотири дикорослих види цього роду. Суниці люблять рости там, де досить світла й сонця. До чого ж приємно знайти червоний від плодів ягідник, ворушити теплі трійчасті листочки і збирати серед них запашні, напоєні й прогріті золотим літнім сонячним промінням, смачні і цілющі, корисні та дієтичні ягоди суниць! Не відмовляйте собі в цьому величезному задоволенні. За цим заняттям неодмінно знайдете відпочинок від усіх турбот і клопотів.

А в хвойних лісах у цей час багато чорниці та буях. Та ще більше по галявинах і вирубках лісів вражають величезні малинники, всіяні рубіновими супліддями запашних соковитих кістянок.

Про користь лісових ягід та їх цілющі властивості для людського організму не доводиться говорити, вони загальновідомі. Недаремно кажуть, що в домі, де вдосталь їдять лісові ягоди, лікарю робити нічого. Цікаво, що навіть космонавти під час тренування отримують суниці. Досліди показали, що, крім цілого ряду корисних властивостей, суниці мають у собі речовини, які благотворно впливають на гостроту зору.

Та не лише радість збирання лісових ягід принесла нам друга половина літа. Під кінець місяця розпочинається захоплююче тихе полювання за надзвичайно смачним “рослинним м'ясом” — першими літніми грибами. Коли пройдуть дощі і над лісом зависає туман — вірна ознака того, що грибний урожай особливо щедрий.

Середина літа багата не лише ягодами та першими грибами. Це також час збору багатьох цінних лікарських рослин. Все це справжні дармові скарби зеленого світу рослин. Запасайтесь кошиками і в цю чудову пору середини літа поспішайте в ліси, гаї, на луки. Такий похід принесе вам цілющий відпочинок та дасть змогу принести багаті трофеї дарів природи. Але ні на мить не забувайте про необхідність бережливого ставлення до зеленого світу рослин, до краси й ресурсів рідної природи. Нехай з літа в літо розцвітають чарівні квітки на природних квітниках рідної землі і з року в рік не убожіють врожаї лісової ниви та повниться комора ресурсів зеленого світу рослин.

Нарешті настає останній місяць літа. Ще добре припікає вдень сонце, проте ранкова прохолода з кожним днем стає все більш відчутною і підбадьорливою. Багато ранньолітніх квітів уже відцвіло. Поступово затихав квітчаний карнавал, згладжується барвистість і розмаїття квіткового килиму. Все більше переважає стигла зелень трав. Настає пора, коли на місці квіток утворюється величезна кількість плодів і насіння. Кінець літа — справжня пора великого плодоношення. Проте ще чимало рослин квітує. Ось біля доріг синіють на безлистих розчепірених стеблах квітки Петрових батогів, або цикорію. А он золотяться суцвіття цмину піскового, пломеніють рожеві суцвіття плакун-трави. Ще красується своїми своєрідними двоколірними фіолетово-жовтими верхівками стебел, складених із фіолетових приквіткових листочків та золотистих квіточок, перестріч гайовий — прикраса лісових галявин та узлісь. Цій рослині в народі дали оригінальну назву — брат-і-сестра.

Повсюдно сонячно-жовтими кошичками ще квітнуть кульбаби. Частина а них уже давно здіймає над травами білі, пухнасті, кулясті голівки з сім'янками, спорядженими летючками-парашутиками. Дмухне вітер, і верхівка стебельця вмить стане лисою. Але ще до початку осені, на зміну плодоносним голівкам, будуть розкриватись суцвіття цієї лікарської рослини. По суходільних луках ще цвітуть сині дзвоники, рожево-фіолетовими голівками суцвіть вискакує свербіжниця, жовтими свічками здіймається дивина, стирчать фіолетові суцвіття вероніки колосистої. А по узліссях і схилах, краях полів і при дорогах золотисто-жовтими суцвіттями цвіте пижмо звичайне, по соснових лісах з'являються перші рожево-лілові квіточки вічнозеленого вересу. Це передвісники швидкого кінця літа і наближення ранньої осені. Зелений світ рослин поступово готується пірнути в зодотисто-пурпурові обійми осені, змінити своє зелене вбрання на парчеве й золоте.По материалам книги:
Квіти дванадцяти місяців. Б.В.Заверуха
ВСТУП

КВІТЧАНО-ЗЕЛЕНОРУННІ ПРОСТОРИ УКРАЇНИ

ЗИМА І ВЕСНА В ЖИТТІ РОСЛИНИ

КВІТИ РАННЬОЇ ВЕСНИ

КВІТИ ПІЗНЬОЇ ВЕСНИ

КВІТИ ЛІТА

КВІТИ ОСЕНІ

АЛФАВІТНИЙ ПОКАЖЧИК УКРАЇНСЬКИХ НАЗВ РОСЛИН

АЛФАВІТНИЙ ПОКАЖЧИК ЛАТИНСЬКИХ НАЗВ РОСЛИН

---